Det er med stor sorg vi i dag har mottatt beskjeden om at Geirr Lystrup er død.
Dette bildet forteller mye om hva han har betydd for FORUT og for å gjøre verden tryggere for barn i mer enn 20 år.
I 2003 spurte vi om han ville lage en sang til FORUT Barneaksjonen. Den handlet om Yebo fra Sierra Leone. En sang ble til et helt album, som han i 2005 mottok Spellemannsprisen for beste barneplate for.
Deretter fortsatte det, med Vasana fra Sri Lanka og Omis og Dalbir fra Nepal. Ut av dette kom det også en sangbok, der mange av sangene fra FORUT Barneaksjonen er med.
Etter dette fortsatte Geirr å være en engasjert støttespiller og ambassadør for FORUT. Han sang om Yebo, Vasana, Omis og Dalbir på utallige konserter for og med barn. Slik spredte han vårt budskap om solidaritet og bidro til å styrke vårt arbeid mot fattigdom og for en mer rettferdig verden.
Han stilte alltid opp for oss. Det er vi så utrolig takknemlige for.
Det var med han FORUT Barneaksjonen ble den suksessen den har vært siden. Over to millioner barnehagebarn har gjennom disse årene lært om barn fra andre land, og svært mange barn i våre samarbeidsland har fått en ny sjanse i livet gjennom midlene han har bidratt til å samle inn gjennom 20 år.
Tusen takk, kjære Geirr, for musikken og solidariteten.
Du betyr så mye, for oss i FORUT og for mange andre både i Norge og ute i verden.
Du vil bli dypt savnet.