60.000 barn lærer om plast i havet – og bidrar til en tryggere verden

Mer enn 60.000 barn over hele Norge markerer FN-dagen med engasjement og handling. Gjennom FORUT Barneaksjonen og FORUT Skoleløpet lærer barn om plast i havet, mangfold og solidaritet – og samler samtidig inn penger til strandrydding på Sri Lanka.

– Det er fantastisk å se hvor mange barn som ønsker å gjøre en forskjell. Barneaksjonen og Skoleløpet mobiliserer både barn og familiene deres til innsats. Trygge barn kan forandre verden, både fra Norge og Sri Lanka, sier Kirsten Bjerkestrand Tschudi, pedagogisk kampanjeprodusent i FORUT.

Barna i Øverkvern FUS Barnehage i Brumunddal er blant dem som bidrar. De har hatt konsert på kjøpesenter for å samle inn penger.

Sanjana (4) er hovedperson i FORUT Barneaksjonen.

Søppelplukking

I år blir norske barnehagebarn kjent med fire år gamle Sanjana på Sri Lanka. Gjennom filmer, musikk, historier og formingsaktiviteter lærer barna om kultur, miljø og fellesskap – og får se hvordan barn på Sri Lanka rydder strender for plast.

– Temaet plast i havet engasjerer. Mange barnehager og skoler har arrangert egne ryddeaksjoner i nærmiljøet, og barna opplever at de kan være med på å forandre verden – litt etter litt, sier Tschudi.

I tillegg til miljøundervisning og strandrydding, er målet for årets innsamling å etablere et barnebibliotek på Sri Lanka, som skal være en trygg møteplass for barn etter barnehage og skole. Biblioteket skal fremme læring, lek og utvikling.

Maria og Silje på stranda i Sri Lanka.

Ny barnemusikk

FORUT samarbeider også i år med Silje Sirnes Winje og Maria Solheim, som har laget nye låter til Barneaksjonen og Skoleløpet. 

Den nye sangen «Løp løp løp» brukes som oppvarming i skolegårder over hele landet.

I tillegg bidrar Selda Ekiz med forklaringsfilmer som hjelper barna å forstå temaer som FN og globalt samarbeid.

Sammen bygger vi fremtiden vår

FN-dagen markeres årlig 24. oktober og skal spre kunnskap om hva FN gjør. I år markerer FN 80 år under temaet «Sammen bygger vi fremtiden vår»

Det er et budskap som speiler FORUTs arbeid – barn i Norge og Sri Lanka som lærer, skaper og hjelper hverandre.

– Mange skoler og barnehager velger Barneaksjonen og Skoleløpet som utgangspunkt for å jobbe med mangfold, inkludering og internasjonal tematikk i forbindelse med FN-dagen. Det er vi veldig takknemlige for og stolte av, sier Tschudi.

Det er fortsatt mulig å melde seg på både Barneaksjonen og Skoleløpet. De pedagogiske oppleggene kan gjennomføres når som helst.

Ina, Matheo og Albert fra Øverkvern FUS Barnehage syns det var stas å holde konsert og synge om kosedyrene Monki og Suala.

Siste nyheter